Aklınızda işinize yarayacağını düşündüğünüz ya da hoşunuza giden bir parça model var fakat bunu nasıl bir ürüne çevireceğinizi bilmiyorsanız ve eğer 3B tasarım modelleme işleriyle uğraşmak istemiyorsanız internette bulunan 3B model depolarından benzer bir modeli indirebilir istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

 

İşiniz, projeniz veya hayal gücünüz için tasarladıklarınızı, oldukça rahat bir şekilde 3D yazıcılar sayesinde üretebilirsiniz. Bunun için 3D yazıcı haricinde ihtiyacınız olan tek şey bir 3D model dosyası olacak. Üç boyutlu tasarım yapabilmeniz için ücretli veya ücretsiz birçok uygulama mevcut.

 

Üç boyutlu tasarım yapamıyor veya yapmakta zorlanıyorsanız başka kişilerin hazırlamış olduğu dosyalardan faydalanabilirsiniz. Sizler için yazımızda üç boyutlu model kütüphanelerini listeledik.

Hazır 3D model kütüphaneleri

Thingiverse

En büyük model kütüphanesi olan Thingiverse üzerinde 2 milyonu aşkın model bulunmaktadır. Farklı kategori ve türdeki modelleri ücretsiz indirebilirsiniz. Hatta üyelik oluşturmanıza bile gerek kalmadan modellere erişebilirsiniz. Kendi projenizin veya hayal gücünüzün ürünlerini bu kütüphaneye ekleyebilirsiniz. Fakat kendi koleksiyonunuzu oluşturmak için üyelik oluşturmanız gerekiyor. Zira sitede anonim yüklemelere yer verilmiyor.

Thingiverse model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayın.

CG Trader

CG Trader’de hem 3D dosya satın alabilir hem de kendi tasarımlarınızın satışını gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz 3D baskı dosyalarının da yer aldığı sitede 740.000’den fazla hazır 3D model dosyası yer almakta.

CG Trader model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayın.

My Mini Factory

Başta oyun ve dizi-film karakterlerinin modelleri olmak üzere birçok ücretli ve ücretsiz 3D model içeriyor. Beğendiğiniz oyun veya dizi-film karakterinin modelini edinip üç boyutlu yazıcıda baskısını yaparak aksesuar koleksiyonu oluşturabilirsiniz.

My Mini Factory model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayın.

TurboSquid

Turbosquid listede yer alan en eski web sitelerinden biridir. Ücretli ve ücretsiz 3D baskı dosyalarını bünyesinden barındırmaktadır.

Turbosquid model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayın.

3DShook

Uygun fiyatlı, gündelik 3D baskı modellerini içeren bir hazır 3D model sitesidir.

3DShook model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayın.

Zortrax Library

İleri düzeyde masaüstü 3D yazıcılar üreten Zortrax markasının resmi kütüphanesidir. Bu kütüphanede yer alan birçok model sağlam bir mühendislik malzemesi olan ABS filamenti ile basılacak şekilde optimize edilmiştir.

Zortrax Library model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayın.

PinShape

Sitede, kendin yap proje tasarımlardan daha çok dekoratif veya gündelik kullanıma hitap eden tasarımlar mevcut. Örneğin minik saksı modelleri gibi. Sitedeki tasarımlara erişebilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Ücretli ve ücretsiz birçok modelin bulunduğu siteye sizde tasarımlarınızı yükleyip, satışa çıkarabilirsiniz.

Pin Shape model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayın.

Cults

Tasarımlara erişebilmeniz için siteye üye olmak gerekiyor. Model kütüphanesi hızla gelişen sitede üç boyutlu modellerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Tabii kar amacı gütmez iseniz ücretsiz olarak da diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Modellerin kalitesi, detayları ve karmaşıklığına bağlı olarak ücretlendirmeler yükselmektedir.

Cults model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Grabcad

Site “Profesyonel tasarımcılar, mühendisler, üreticiler ve öğrencilerden oluşan en büyük çevrimiçi topluluk” sloganıyla daha çok mekanik parça tasarımlarını içeriyor. Sitede 4 milyonu aşkın tasarım dosyası mevcut. Bütün tasarım dosyaları tamamen ücretsiz. Ancak modellere erişmeniz için siteye üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Grabcad model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

You Magine

Erik de Brujin tarafından işletilen sitede 15 binden fazla baskıya hazır model bulunmaktadır. Erik de Brujin 3D yazıcı pazarında önemli bir paya sahip olan Ultimaker markasının kurucu ortağıdır. Tamamı ücretsiz olan modellere siteye üye olmadan bile erişebilirsiniz.

You Magine model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3D Export

Bu model kütüphanesini listedeki diğer sitelerden farklı kılan özellik Türkçe dil desteği sunun tek kütüphane olmasıdır. Baskıya hazır ücretli veya ücretsiz birçok model içeren sitede kendi tasarımlarınızı satışa çıkarabilirsiniz. Sitedeki tasarımlara erişebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

3D Export model kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

56 Most Popular Free People 3d Model - Free Mockup

XYZ Printing 3D Gallery

Tayvanlı XYZ Printing markasına ait bu 3D baskı dosyası da bir alternatif site olarak listemizde. 19.000’den fazla 3D baskı dosyasının yer aldığı site diğer sitelere göre daha küçük bir galeriye sahip olsa da detaylı filtreleme yapabileceğiniz bir arayüze sahiptir.

XYZ Printing 3D Gallery kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

NIH 3D Print Exchange

STEM uygulamalarında kullanılabilecek 7.000’dan fazla üç boyutlu modelin .stl dosyasını barındıran sitdir. Eğer STEM’le ilgiliyseniz mutlaka göz atmanız gereken bir 3D model sitesidir.

NIH 3D Print Exchange kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sketchfab

Sketchfab, 3D, VR ve AR içeriği yayınlamak, paylaşmak, keşfetmek, satın almak ve satmak için bir platformdur.

Sketchfab kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etsy

Etsy, kullanıcılara tamamen el emeği ile üretilen orijinal ve işçiliği yüksek ürünler sunan bir pazar yeridir. Uluslararası bir konumda olan Etsy.com, son derece geniş bir kullanıcı kitlesine erişmiştir.

Etsy kütüphanesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Alıntı: ShiftDelete/Ahmet Dikmen

Daha çok bilgi almak, malzeme çeşitlerimizi incelemek ve sipariş vermek için www.mikron3d.com adresimizi inceleyebilir, InstagramYoutube hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz!