3D baskı ile birlikte birçok üretim süreci daha kolay ve daha az insani müdahale ile yapılabiliyor. Geliştirilmiş Olli 2.0 sürücüsüz minibüs ise bunun örneklerinden birisi.

sürücüsüz minibüs, 3D yazıcı

Akıllı şehirler, 5G ile birlikte yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayacaklar. Shuttle  ya da minibüs diyebileceğimiz bu sürücüsüz toplu taşıma araçları ise akıllı şehirlerin olmazsa olmazlarından birisi olacak.

3D baskı denildiğinde aklımıza ufak cihazlar geliyor. Böyle bir cihazda bu kadar büyük bir aracı üretmek hem uzun hem de zor olacaktır. Bunun yerine 3D baskı yapan yazıcı bir kol kullanılıyor. Bu yazıcı kol yaklaşık olarak minibüsün yüzde seksenlik bir kısmını üretebiliyor.

Olli 2.0 selefi Olli 1.0‘a göre daha yüksek kapasiteli bir elektrikli motora sahip. Buna göre yeni Olli
tek bir şarjla 160 km (100 mil) yol yapabiliyor. Olli 2, daha fazla oturma alanı ve daha fazla araç içi ekrana sahip. 
Bu yeni sürücüsüz minibüs, her türlü ihtiyaca göre yeniden dizayn edilebilme gibi avantajlarda sunuyor.

3 Boyutlu Baskıyla Üretilen, Elektrikli ve Sürücüsüz Otobüs | Yeni İş  Fikirleri

Türkiye’de de İETT, sürücüsüz minibüs için Nisan 2018 Akıllı Şehirler Kongresi‘nde bir tanıtım yapmıştı.
Birçok Avrupa şehri ve ABD‘de sürücüsüz minibüs ya da otobüs şeklinde toplu taşıma araçları devreye girmeye başladı. Türkiye’de henüz bu konuda bir gelişme olmasa da çok yakın bir zamanda Türkiye yollarında da sürücüsüz araçlarla karşılaşmamız olası gibi gözüküyor.

Daha çok bilgi almak, malzeme çeşitlerimizi incelemek ve sipariş vermek için www.mikron3d.com adresimizi inceleyebilir, InstagramYoutube hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz!