3D baskı  mühendislik, tıp ve iş alanlarında binlerce avantaj sunar. Bu bloğumuz farklı 3D baskı uygulamalarını anlamanıza yardımcı olacaktır. 3D yazıcıda neler yapılabilir? 3D yazıcılardan nasıl baskılar çıkartılabilir? Bu teknolojinin neler 
yapabileceğini merak ediyorsanız bu blog tam sizlik.

 

İşte 3D baskının 10 önemli avantajı

1 - Daha Uygun Fiyatlı Olması

Üretim koşullarını ve Enjeksiyon kalıbı araçlarını prototiplemenin geleneksel yolları çok pahalıdır. En kalitel 3D yazıcılar geleneksel işlemeden çok daha ucuz oranlarda ilave üretim yoluyla araç ve parça üretme seçeneği sunar. Örnekliyecek olursak, tıp alanında, kelepçeler, hemostatlar, forsepsler ve neşter sapları gibi 3D baskı cerrahi aletleri, paslanmaz çelik muadili satın almaktan çok daha ucuzdur.

2 - Hızlı Üretim

Geleneksel prototip üretimi işleme ve takım gerektirir. İşçilere emekleri için ödeme yapmalı ve pahalı ekipman satın almanız gerekir. Tüm bu süreçler haftalar alabilir. Daha kötüsü ise, ilk prototipiniz hiç bir zaman sonuncunuz değildir, prototipi yeniden tasarlamak ve aynı süreçleri yeniden yaşamak zorundasınız. Geleneksel prototiplerle güzel bir iş kurmak zordur çünkü çok fazla zaman kaybedilir. CEO'dan alıcıya kadar herkes, tasarımların prototipini beklediğinde hayal kırıklığına uğrar. Fakat 3D baskı sadece saatler sürer. Eğer günün sonunda tasarımlarınız hazırsa, sonraki sabaha prototipinizi elinize alabilirsiniz. Tasarımcı tasarımları bitirdiğinde, yazıcı tarafından okunabilen bir dosyaya çevrilip baskı alınabilir. Bu süreçte fazladan bir müdahale gerekmez. Kimse haftalar boyunca beklemeyecek ve ürünler daha hızlı pazarlanabilecektir. Ayrıca prototiplerinizi yeniden tasarlamak çok hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

3 - Riski Azaltmak

Bir proje yaparken, pahalı bir kalıplama aracına yatırım yapmadan önce bir test prototipini 3D olarak yazdırabilirsiniz. Üretime hazır bir prototip yazdırmak, büyük yatırımlar yapmadan önce güven sağlar. 3D baskı bunu daha ucuz fiyata ve daha kısa sürede bitmesini sağlar.

4 - Aletsiz Üretim

Geleneksel endüstriyel imalatta, parçaların üretimi vakit, maliyet ve işçilik gerektirir. Fakat, endüstriyel 3D baskıda düşük ila orta hacimli baskılar için bu ortadan kaldırılabilir. Böylece maliyet, zaman ve işçilikten tasarruf sağlanır. Bu, çoğu üreticinin avantajlarındandır.

5 - Özelleştirilmesi Kolay

Endüstriler ürünlerini üretmek için seri üretim kullanırlar. Bu, tüm ürünlerin aynı kalıbı kullandığı ve montaj hattından benzer tasarıma ve şekle sahip olacağı anlamına gelir, bu da kişinin benzersiz olmasını zorlaştırır. Fakat, 3D baskıyla, prototipin belirli bir kısmını değiştirerek her şeyi kişiselleştirebilirsiniz. Örnekleyecek olursak, 3D baskının bu özelleştirilebilmesi dişçilik ve tıp alanlarında sıkça kullanılır.

6 - Çevre Dostu

Endüstrilerin dikkatli olması gereken şeylerden birisi de sürdürülebilirlik. 3D baskı enerji tasarrufludur ve daha az atık üretir. 3D yazdırılan nesne yüzde 60 daha hafif ancak sağlam ve katıdır. Atık ne kadar az olursa çevre üzerindeki etkisi o kadar az olur.

7 - Ulaşılabilirlik

Giderek daha çok insan 3D baskıya ulaşıyor. Bu ilerlemeyle insanlar, bir çoğu ihtiyaç duydukları şeye, ihtiyaç duyduklarında ve nerede olurlarsa olsunlar ulaşabilecekler. Bu senaryo kesinlikle mevcut tüketim ideolojisini etkileyebilir.

8-  Daha İyi Kalite

Bir kek yaparken tarifi doğru bir şekilde takip ederseniz, lezzetli bir kek elde edersiniz. Pişirme konusunda yeniyseniz, kekinizin tadı belki güzel olur, fakat istenmeyen hava kabarcıkları, farklı bir doku ve kalınlığa sahip olabilir. Eğer keki katman katman yapabilseydiniz, bu 3D baskının katlı üretim çalışma şekline benzerdi. Bu sayede seri üretim hatalarından kurtularak daha kaliteli ürünler üretilir. Bu üreticiler için karlı görünmese de, tüketici için büyük bir avantajdır.

9 - Çeşitli Malzemeler

Hammaddeleri karıştırmak, pahalı olucağından seri üretim yöntemleri için güzel bir fikir değildir. Ek olarak, kimyasal ve fiziksel özelliklerin geleneksel yöntemlerle birleştirilmesi zordur. Ancak 3D baskı bu alanda ilerlemeye devam ediyor. 3D baskı artık cam, metaller, altın, seramik, kağıt, gümüş, biyomalzemeler ve hatta yiyecekler de dahil olmak üzere çeşitli malzemelerle uyumludur. Elinizdeki çeşitli malzemelerden aklınıza gelen her şeyi elde edebilirsiniz.

10 - Yeni Yapılar ve Şekiller Üretmek Kolay

Geleneksel üretim yöntemleri, istedikleri şekli üretmek için kesme ve kalıp teknolojilerine dayanır. Bu yöntemde, yön değiştiren delikler, gerçekçi olmayan çıkıntılar veya kare iç boşluklar eklemek zordur.  Ancak, 3D baskı ile bu değişikliklerin yapılması kolaydır. 3D yazıcının başlığı karmaşık ve sonsuz şekiller oluşturabilir. Bu özellik 3D baskıya daha yüksek bir yapısal bütünlük kazandırır. 3D baskı ile olanaklar sınırsız. Tek sınırlama kişinin hayal gücüdür.

Özetleyecek olursak:

3D baskı o kadar güçlü ki neredeyse her şeyi basabilirsiniz. Kıfayetlerden, yiyeceklere, evlerden, organ dokularına ve hücrelerine. Dahası, 3D baskı teknolojisi daha ucuz, daha iyi, daha esnek, daha hızlı, daha sürdürülebilir ve daha çevre dostudur.

Alıntı: 3dedi.com/Berat Can Yılmaz

Daha çok bilgi almak, malzeme çeşitlerimizi incelemek ve sipariş vermek için www.mikron3d.com adresimizi inceleyebilir, InstagramYoutube hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz!