Kullanacağınız 3D Baskı Teknolojisini Dikkate Almak

3D baskıda kullanacağınız malzemenin yanı sıra, baskıda kullanılacak teknoloji de çok önemli bir konuma sahip.

Kenetlenmiş parçalar bu konuda en iyi örnek olabilir. ABS, alumid, polyamid gibi malzemelerden tek bir baskı işlemiyle montajlanmış  parçalar üretilebilirken, gümüş, altın, reçine, bronz gibi malzemelerle yapılan 3D baskılarda bu mümkün olmuyor. Bunun sebebimalzemeler  değil, bizzat bu malzemelerin kullanıldığı 3D baskı teknolojisi.

ABS malzemesini FDM (Filament bazlı 3D baskı teknolojisi); alumidi SLS ve poliamid; reçineyi ise SLA (Sıvı polimer bazlı 3D baskı teknolojisi)  için kullanmaktayız. Ayrıca değerli metaller için kaybolan mum dökümü kullanılmakta.

Cidar (Duvar) Kalınlığına Dikkat Etmek

Cidar (Duvar) kalınlığına bağlı problemler, bazı 3D modellerin baskılarının alınamamasının sebebi olmakta. Bazı durumlarda, 
cidar kalınlığının az olması sıkıntı oluyor. Örneğin küçük parçaların cidarları doğal olarak, daha ince olmakta ve bununla beraber ya 
parçanın baskısını almak mümkün olmuyor ya da basılan parça çok kırılgan olabiliyor. Cidar kalınlığının fazla kalın olması da daha çok
iç  gerilme yaratarak çatlamalara, hatta kırılmalara sebep olabiliyor.

STL Çözünürlüğüne Dikkat Etmek

3D tasarımınızı seçtiğiniz malzemeye, baskı teknolojisine göre seçtiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu daha var: STL çözünürlüğü.

Düşük çözünürlüklü STL dosyaları; parçanızın daha büyük ve daha az sayıda üçgenlere ayrılmış hâli olacağından, 3D tasarımını yaptığınız modelden geometrik olarak uzaklaştığınız anlamına gelecektir. Bu da kötü bir yüzey kalitesine, deyim yerindeyse pikselli bir baskı elde etmenize neden olacaktır.

Yüksek çözünürlüklü STL dosyaları; yüksek çözünürlük dosyalarınızın çok büyük bir yer kaplamasına neden olur. Hatta bu yüksek çözünürlük, 3D yazıcıların basamayacağı bir seviyede detaylı olabilir.

Malzeme Özelliklerini Dikkate Almak

Her 3D baskının malzemesi değişik olabiliyor. Bu malzemeler sağlam/kırılgan, rijit/esnek, pürüzsüz/pürüzlü veya ağır/hafif oranlarıyla çeşitlenebilirler. Yani tasarlanacak olan model, seçilen malzemesine uygun olarak tasarlanmalı. Diyelim ki, seramikle üretilecek bir model tasarlayacaksınız, bu malzemeyle ilgili tasarıma dayalı çeşitli gereklilikleri hesaba katmanız gerekmekte; sarkık parçaları desteklemek, çıkıntı parçaları güçlendirmek, köşeleri yuvarlamak vs. gibi.

3D baskı malzemenizin seçimi, 3D tasarımınızda size malzemenizin gerektirdiği üzere uymanız gereken temel bir yönlendirme yapacaktır.

Alıntı: Tridi.co

Daha çok bilgi almak, malzeme çeşitlerimizi incelemek ve sipariş vermek için www.mikron3d.com adresimizi inceleyebilir, InstagramYoutube hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz!