Müzik insan hayatının her yerinde bulunan, olumlu bir etki yaratan ve enstrümanlaryardımıyla ortaya çıkan sanattır. Müzikte enstrümanlardan istenilen kalitede ses alabilmek için malzeme kalitesini de bir o kadar yüksek tutmak gerekir. Ancak tasarımcılar 3 boyutlu yazıcı ile pratik olarak yapılabilen ve dünyanın ilk çalınabilir kemanını geliştirdi.

Ünlü virtüöz Laurent Bernadac’ın da yardımıyla tasarımı çizilen keman oldukça kaliteli bir ses düzeyine sahip. Dikkat çekici bir tasarıma sahip olan kemana 3DVarius adı verildi.

3DVarius son derece hafif bir yapıya sahip. Bu nedenle sanatçı rahat bir şekilde keman üzerinden istediği notaları çıkartabiliyor. Ancak keman üç boyutlu yazıcı ile üretildiği için standart kemanlar gibi akort edilemiyor. Özel bir ayar sistemi bulunan kemanın akort ayarının ise son derece zor olduğu söyleniyor.

3DVarius gövdesinin tamamı üç boyutlu yazıcı ile yapıldı. Ancak iki adet önemli parçası sonradan eklendi. Bunlardan ilki kemanın telleri ve ikincisi ağaçtan yapılan köprü ismi verilen parça. Uzmanlar yakın gelecekte tüm müzik aletlerinin bu yöntem ile kolayca üretilebileceği vurguluyor.

Hala üzerinde çalışılan ve günden güne geliştirilen kemanın şu an için sadece protatipaşamasında olduğunu belirtelim. Uzmanlar ise geliştirilen sistemle önümüzdeki senelerde sanata çok daha fazla katkı yapabileceğini belirtiyor.

Kaynak: neoldu.com