Archie O’Brien, İngiltere’deki Loughborough Üniversitesi’nde, 3D basılı materyallerden yapılmış CUDA adlı bir su altı jetpack’i tasarladı.
İzlanda’nın berrak sularındaki tektonik plakalardan geçerek ya da Bora Bora’daki yunusların bir kabuğuna kabul edilmeyi hayal edebiliyor musunuz? Bunlar , Loughborough Üniversitesi’nde (İngiltere) bir ürün tasarım öğrencisi olan Archie O’Brien’ın hayalleri .

O’Brien ilk olarak üniversitenin son yılında bir su altı tahrik cihazı oluşturmak için “bir tasarım yolculuğuna” başladı. İlk fikri jet ski motorunu jetpack’e “küçültmek” oldu. Ancak, hızlı bir şekilde, bir sırt çantası olarak iyi çalışan yeni bir sistem ile ortaya çıkartmanın daha iyi bir fikir olacağını keşfetti. Böylece, kendi tasarımıyla geldi ve ilk prototipini oluşturulması da çok uzun sürmedi.

Sırt çantası oluşturmak için, FDM baskı ve PLA ağırlıklı olarak tasarımın düşük maliyetini koruyordu. SLS ve karbon fiber ile infüze edilen toz, 3D Hub’lar aracılığıyla pervane oluşturmak için kullanıldı. O’Brien tasarımını CUDA olarak adlandırdı ve aşağıdaki dramatik videoda da bunu kontrol etti:

Patent Beklemede: CUDA 2019’da Lansmanı Bekliyor
Tasarımı 3 boyutlu baskıdan sonra, sadece 10 dakikada monte edilebilir. Bu, hepsi birbirine uyan yaklaşık 45 basılı parçadan kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra, CUDA kolayca dışarı ve dışarı atılabilen piller üzerinde çalışıyor.

CUDA bir sırt çantası ve dalış alanları arasında taşınacak kadar hafif giyilebiliyor.. Hızını kontrol etmek için kullanıcı bir tetikleyici tutar. O’Brien tasarımını hem açık sularda hem de yüzme havuzlarında test etti. 3D baskılı parçaların sağlam olduğunu ve sızıntı veya bozulmaya neden olmadığını tespit etti.

3D baskılı tasarımın sualtında çalışması gerektiğinden, birkaç önlem gerekliydi. Örneğin, 3D baskılı parçalar epoksi reçine ile kaplandı. Bunun yanı sıra, batarya ve elektronik cihazların açıklıklarının etrafında silikon contalar bulunmaktadır.

Şu anda, CUDA patent beklemede. Ancak, O’Brien, ilk üretim modellerini 2019’da piyasaya sürmeyi umuyor. Umarız, o zamandan önce, O’Brien adrenalinle beslenen rüyalarından bazılarını yaşayabilir.

Kaynak: 3D Hub