Hollanda'da bir çift, ilk kez Hollanda'da yapılmış 3D baskılı evin ilk kiracıları oldular. Hollanda'nın güneyindeki Eindhoven'ın Bosrijk semtindeki gri ve kaya şeklindeki binanın anahtarı Elize Lutz ve Harrie Dekkers çiftine verildi.

3d Yazıcı ile Sadece 8 Saatte Yapılan Ev | Yeni İş Fikirleri

Tek katlı olan ev büyük bir oturma odası ve iki yatak odası ile 1.000 metrekareden daha büyük bir alana sahip.

Evlerinin sıra dışı olmasını isteyen Amsterdam'lı çift 1 Ağustos 2021'de evlerine taşındılar ancak sadece 6 aylığına.

Ev Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, gayrimenkul yatırımcısı, yerel belediye Vesteda ve üç sektör uzmanının ortak bir inşaat ve inovasyon projesi. "Project Milestone" adı verilen bu proje beş projeden ilki. Projede yapı malzemeleri üreticisi Saint Gobain Weber Beamix ve inşaat şirketi Van Wijnen ve mühendis Witteveen var. Projenin web sitesine göre proje, "3 boyutlu beton baskıya dayalı dünyanın ilk ticari konut projesi".

Ev, bir prototipten çok daha fazlası. Onlarca yıl dayanabilecek ve yaşanılabilecek şekilde inşa edildi ve doğal çevresiyle uyum içinde olması için kayaya benzer şekilde tasarlandı.

Avrupa'da bir ilk: 3D yazıcı ile yapılan evde yaşamaya başladılar - Güncel  yaşam haberleri

Eindhoven'daki bir fabrikada katman katman basılan 24 beton parçadan oluşan duvarlar kamyonlarla şantiyeye taşındı ve temel üzerine yerleştirildi.

Hollanda projesindeki ilk ev tamamlandı ve diğer dört ev üzerinde çalışmalar başlayacak. Eindhoven belediyesinde konut ve mekansal gelişimden sorumlu belediye meclisi üyesi Yasin Torunoğlu yaptığı açıklamalarda, "İnovasyon, inşaatta önemli bir yapı taşı. Uygun fiyatlı evlere ek olarak, pazar giderek artan bir şekilde yenilikçi konut konseptleri talep ediyor. Şimdi geleceğin yönünü belirliyoruz: kendi evinizin şekli üzerinde kontrole sahip uygun fiyatlı evlerin hızla hayata geçirilmesi".

3D Yazıcı ile Bir Ev Nasıl Yapılıyor?

3D Yazıcı ile konut dönemi

Beton dökebilen 3D Yazıcılar, daha önceden bilgisayar tarafından tasarlanmış olan evin duvarlarını, bir baskı yatağı üzerine farklı yönlerde hareket edebilen mekanik kollu bir robot ile oluşturuyor. Döküm haznesindeki kuru harç, mikserdeki su ile karıştırılıyor ve bir hortum aracılığıyla robot kolunun ucuna monte edilmiş bir nozüle pompalanıyor. Fiziksel baskı 120 saat sürmesine rağmen, tüm projenin tamamlanması tahmini bir yılı alıyor.

Önceden eğimli duvarlar belirli bir zorluk çıkarabiliyorken, şu anda bu şekilde "3D baskılı" evler modellere göre çok daha hızlı ve daha fazla esneklikle inşa edilebiliyor. Ayrıca, daha az betona ihtiyaç duyuluyor ve 3D baskılı evlerin daha sürdürülebilir olmasını sağlıyor.

Dünyada 3D Baskılı Ev Örnekleri

3D yazıcı ile 24 saat içinde ev inşa ettiler | Al Jazeera Turk - Ortadoğu,  Kafkasya, Balkanlar, Türkiye ve çevresindeki bölgeden son dakika haberleri  ve analizler

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, 2017'de Rusya'da 24 saat içinde basılan 400 metrekarelik bir evden tüm bir mahalleye kadar, düşük inşaat maliyetleri, hızlı inşa süreleri vaat eden bir dizi 3D baskılı ev projesi ortaya çıktı.

ABD New York, Riverhead'de 1400 metrekarelik bir alana yapılan tek katlı bir 3D Baskılı ev Şubat ayında 300.000 dolardan satışa çıktı.

Austin Teksas'ta bir dizi iki ila dört yatak odalı konutlar 2022'nin başlarına doğru hazır olacak. Küçük İtalyan kasabası Massa Lombarda'da Mario Cucinella Architects, kilden yapılmış 3D Baskılı evin prototipini tamamladı.

Daha çok bilgi almak, malzeme çeşitlerimizi incelemek ve sipariş vermek için www.mikron3d.com adresimizi inceleyebilir, Instagram, Youtube hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz!