Tıp dünyasının en zor operasyonlarından birisi hiç kuşkusuz kalp nakli. Operasyondan önce uygun kalbi bulmak da sancılı ve uzun bir süreç. Ancak, teknoloji ve bilim geliştikçe insanların hayatı da kolaylaşıyor. Dolayısıyla kalp nakli ve bu süreç de daha farklı bir boyuta evriliyor. Bu kez, 3D yazıcı kalp yaptı.

 

Türk bilim insanları 3D biyo-yazıcı ile 'kalp' üretecek - Yeni Şafak

Tel Aviv Üniversitesi’nde bilim insanları, bir hastadan gelen biyolojik materyalleri ve hücreleri kullanarak 3D yazıcı ile yapılan ilk kalbi ortaya çıkardı. Bu buluşun tıp için devrim niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz.

Kan damarlarının, hücrelerin ve odaların bulunduğu bir kalp ortaya çıkaran bilim insanları, baskı için de ‘mürekkep’ kullandı. Basılan kalbin çok büyük olmadığını hatırlatmak gerekiyor. Tavşan kalbi büyüklüğündeki kalp, ilerleyen zamanlarda insan için üretilen kalplerin yolunu açması açısından oldukça büyük bir önem taşıyor.

Bilim insanları, 3D yazıcı ile organ üretiminin önümüzdeki 10 yıl içinde birçok hastanede kullanılacağına inanıyorlar.

3D yazıcı teknolojisi ilerliyor: Kalp üretildi! - Teknolojiden Son Dakika  Haberler

Bilim insanlarının sonraki aşaması, ortaya çıkan bu kalbi bir hayvan bedenine nakletmek.

Daha çok bilgi almak, malzeme çeşitlerimizi incelemek ve sipariş vermek için www.mikron3d.com adresimizi inceleyebilir, InstagramYoutube hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz!