Belli sebeplerden dolayı, 3D modelin boyutları 3D yazıcının çalışma alanının boyutlarından daha büyük olamıyor. Fakat bu durum bilim insanları için bir meydan okuma haline geldi ve ABD'den bir grup bilim insanları, baskı modellerine ısıtıldığında bir çok kez genişleyen reçine kullanarak bu sınırı aşabilecek bir yol buldu.

Bilim insanları, 3D yazıcılarla büyük ebatta modelleri yazdırmanın bir yolunu buldu

Boyut 40 kata kadar artırılabiliyor!

Kaliforniya San Diego Üniversitesi'nden Jonathan Pokorski ve David Wirth önderliğindeki bilim insanı ekibi, 3D teknolojisini kullanarak Stereolitografi baskı tipi için, ısındıktan sonra hacmini büyük ölçüde arttırıcak reçine seçti. Büyük bir sıcaklık artışıyla, reçinenin uçucu bileşenlerinden biri gaz ve kabarcıklara dönüşerek malzemeyi polistirene benzer yapıdaki bir köpüğe dönüştürüyor. Bu özelliklerden dolayı modelin orijinal şekli korunurken, boyutu da 40 kata kadar artırılabiliyor.

Bilim insanları, 3D yazıcılarla büyük ebatta modelleri yazdırmanın bir yolunu buldu

Bu ilerlemeyle birlikte, 3D yazıcıların çalışma alanlarından önemli ölçüde daha büyük nesnelerin yazdırılması da mümkün hale gelecek. 
Ayrıca bu yüzen ekipmanlar, köpüklü malzeme, aerodinamik yüzeyler, yastıklama malzemeleri oluşturmak veya uzun vadede uzay istasyonlarındaki yaşam alanını genişletmek için kullanılabilecek. Bilim insanları tarafından geliştirilen malzeme, polistirenden daha az güçlü bir yapıya sahip fakat bu buluş için pratik olarak uygulanabilecek malzeme için araştırmayı bırakmamayı ve gücünü arttırmayı planlıyorlar.

Daha çok bilgi almak, malzeme çeşitlerimizi incelemek ve sipariş vermek için www.mikron3d.com adresimizi inceleyebilir, InstagramYoutube hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz!