Arevo, kendi geliştirdiği donanım ve yazılımla bisiklet kadrosunun tamamının 3B baskı ile üretilebilmesini sağlıyor.
Her bisiklete uyumlu 3B baskı havasız bisiklet lastiği BigRep’in ardından bisiklet tutkunları için bir güzel haberimiz daha var! Arevo’nun karbon fiber gömülü termoplastikten yaptığı yeni bisikletlerini 3B baskı olarak edinmek mümkün. Bu da demek oluyor ki alıcılar, bisikletin nakliyeyle veya kargoyla kendilerine ulaşmasını beklemek yerine yaşadıkları yerde bisikletin çıktısını alabilecek.

Arevo ile 3B baskıda “True 3D” teknolojisi
Bugün ABD’de satılan standart bir bisiklet, Çin’de üretildikten sonra kilometrelerce yol katederek mağazaya ulaşıyor. Ancak Arevo‘nun bisiklet inşa robotu, bisikletleri yerel olarak hatta belki de mağazanın içinde yine düşük maliyetle üretmeyi mümkün kılıyor. Üstelik de sadece talep üzerine bisiklet üretileceğinden depolamaya da gerek kalmıyor. Arevo adlı ABD’li girişim, Silikon Vadisi’ndeki bir atölye çalışmasına birinci nesil 3B baskı bisikletleriyle katıldı. Arevo burada kendi tasarladığı özel robotu kullanarak karbon fiber katıştırılmış malzemeden bisiklet yazdırdı. Arevo’nun “true 3D” adını verdiği bu yazdırma süreci, standart 3B baskı sürecindeki katman katman yazma tekniğinden oldukça farklı. Katman katman yazmak yerine tüm boyutlarda yazabilen yazıcıyla, bisikletin yanı sıra uçak parçası dahi üretebilecek kadar dayanıklı bir ürün ortaya çıkarmak mümkün. Aslında Arevo’nun planı da bu yönde ama şimdilik bisikletlerle başlayarak teknolojiyi yavaş yavaş tanıtıyorlar.

Daha çevre dostu bir üretim süreci ve geri dönüşüm imkanı
Tüm işi makine yaptığından işçilik maliyeti kalmıyor. ABD veya Avrupa’da üretim yapmak mümkün olduğundan okyanusları aşan nakliye süreçlerinin neden olduğu karbon ayak izinden kaçınma imkanı tanıyor. Ayrıca üretim süreci de çok daha çevre dostu. 3B baskı sürecinin aksine şu anki, karbon fiber bisiklet üretim yöntemleri, kadroyu saatlerce -bazen günlerce- büyük bir fırında tutmayı gerektiriyor. Bu da yüksek enerji harcanan bir sistem. Arevo CEO’su Jim Miller günümüzde otomobil, uçak ve bisiklet gibi araçların geri dönüşüme giremediğinin altını çiziyor. Kendi kullandıkları malzeme olan karbon fiber gömülü termoplastik -titanyumdan 5 kat güçlü ve üçte biri ağırlığında- ise Miller’a göre hem daha uzun ömürlü hem de geri dönüştürülebiliyor. Bisiklet ömrünü tamamladığında preslenerek malzeme yeniden 3B baskı üretimde kullanılabiliyor.

Bisiklet markaları ve son kullanıcı, kendi özelleştirilmiş bisikletini tasarlayıp bastırabilir
Arevo ayrıca tasarımlar basılmadan önce parçalarını test etmeye yarayan bir yazılım da geliştirmiş. Bu da zamanı, enerjiyi ve malzemeyi daha az harcamak adına oldukça önemli bir araç. Arevo’ya göre tipik bisiklet çerçevesi tasarlama ve üretim süreci 18 ayken kendi teknolojileriyle bu süreç 18 güne inmiş oluyor. Bu teknoloji sayesinde bisiklet markaları kendi bisikletlerini tasarlayıp üretebilir. Ayrıca şirketin sağladığı yazılım, müşterilerin de mağazada kendi özelleştirilmiş bisiklet çerçevelerini yaratabilmesini sağlayabilir. Arevo, kendi teknolojisinin gücünü göstermek için biri elektrikli olmak üzere 2 demo bisiklet tasarlamış. Her iki bisiklet de akıllı telefona bağlanabiliyor ve böylece kullanıcı hız, mesafe ve pil ömrü gibi verileri takip edebiliyor.

Görsel: Arevo

Kaynak: bigumigu.com