İnşaat sektöründe bir ‘devrim’ olarak nitelendirilen, dünyanın ilk (3D) yazıcıdan çıkma, beton ve aynı zamanda da yaşanabilir evlerinin inşasına, Hollanda’nın Eindhoven kentinde başlandı.
Projeyi yürüten Hollandalı ekip, yeni sistemi bir ‘devrim’ olarak nitelendiriyor ve başka enerji ve çevre dostu ev tasarımlarının önünü açacağını belirtiyor. Emlak geliştirme uzmanları ise, söz konusu projenin Hollanda’da duvarcı eksikliğine bir çözüm getirmenin yanında, inşaat çalışmaları esnasında çevreye verilen zararı ve maliyetleri de minimuma indireceği görüşünde.

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nin de destek verdiği ve ‘Milat Projesi’ olarak anılan sitenin inşaatında, normale oranla çok daha az çimento kullanılacak.

Akıllı evlere geçiş
Ayrıca 3 boyutlu yazıcı kullanımı, yapının herhangi bir bölümüne kablosuz alıcılar monte edilmesine ve bu sayede ışık, ısıtma ve emniyet kontrollerinin iç içe geçip evin tümüyle ‘akıllı’ olmasına da imkan tanıyacak. Van Gurp, 3D yazıcı kullanımı arttıkça insanların kendi zevklerine göre ev yapmalarının da kolaylaşacağını ifade ediyor.

İlk etapta yapılacak 5 ev, 2019 yılında satışa çıkarılacak. Ancak emlakçılar evlerin tasarım fotoğraflarını internet sitelerine koyduktan sonra, sadece 6 gün içinde, 20’den fazla aileden başvuru geldiğini dile getiriyor.

Kaynak: webtekno.com