Bir yazıcı, üç boyutlu olsa bile neler yapabilir ki?
Açıkçası bugün canlı örneklerini görmeden önce benim de aklımda bu soru vardı. Lakin konuyu biraz araştırıp üstüne düşünce iç boyutunun çok farklı ve çok zengin olduğunu fark ettim. Bu nedenle sizleri de bu konuya biraz ısındırmak istiyorum.

Öncelikle hiçbir şey düşündüğümüz gibi değil! Pekala, üç boyutlu yazıcılarla küçük biblolar, evimizi çok daha sevimli hale getirecek objeler yapmak mümkün. Peki başka neler yapılabilir hiç düşündünüz mü?

Nedir bu 3d yazıcı?


3D Printer, 3 boyutlu bilgisayar datasını katı, elinizle tutabileceğiniz gerçek nesnelere dönüştüren bir makinedir. Bu teknoloji geleneksel imalat yöntemleri gerçekleştirilmesi mümkün olmayan geometrileri üretebilmektedir.

3D yazıcı teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değil ilk uygulaması 1984′e dayanıyor ancak geçtiğimiz 20 yılda bu yöntem hızlı prototipleme alanının dışında çok fazla ilgi görmedi. 2006 da başlayan Reprap  projesi ile çok daha geniş kitlelere ulaştı. Bu proje sayesinde bir çok sıradan kullanıcı, hobi severler, kendin yap kültürüne sahip kişiler bir 3d yazıcıya sahip oldu. Hatta projenin başlangıcından 3 yıl sonra bir çok şirket açık kaynak 3d yazıcı üretmek ve satmak için Reprap projesinin getirdiklerinden faydalanarak teknolojiyi çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine yaymayı başardı.

Çalışma prensibi


Modelleme: Üretilecek ürün 3 boyutlu tasarım programları (CAD) ya da 3 boyutlu tarama sistemleri ile bilgisayar datası oluşturulur. Oluşturulan model genellikle STL dosya formatına çevrilerek 3D baskı sürecine geçilir.

3D Baskı: 3d baskı işleminde obje katmanlar halinde üst üste serilerek oluşturulur. Günümüz teknolojisinde bu katmanlar plastik ergitme, laset sinterleme, sterolitografi gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Makinenin bu katmanlar sırasındaki takım yolunu takip etmesi için STL dosyası hazırlanmış model dilimleme yazılımı ile katmanlara ayrılır.

Yüzey İyileştirme: 3D printer ile gerçekleştirilen objeler geleneksel teknolojiler ile karşılaştırıldığında boyutsal açıdan daha hatalı olabilmektedir. Bu nedenle kritik objelerde don bir yüzey temizleme, iyileştirme ve son ölçüye getirme işlemi uygulanabilmektedir.

Basitleştirecek olursak
Elinizde 3 boyutlu çizim yapacak ve tabi sizin de kullanabileceğiniz bir program olmalı öncelikle. Daha sonra baskısını yapmak istediğiniz objeyi bilgisayar üzerinde oluşturarak bunu yazıcının okuyabileceği bir program haline getiriyorsunuz.
Daha sonrası ise tamamen yazıcıda desem yeridir. Sizin oluşturduğunuz programı okuyor, en alttan en üste kadar parçalara ayırıyor ve daha sonra başlıyor işleme. 2 boyutlu yazıcı prensibiyle düşünecek olursak, 3 boyutlunun farkı derinliği vermek için en alttan en üste kadar materyali katman katman atarak bu şekli oluşturuyor olması.

Bu sırada pek çok şeyi de belirleyebiliyorsunuz tabi. Örneğin yazıcının çıkaracağı nesnenin içinin doluluk oranına, kaç hassasiyetle çalışacağına siz karar veriyorsunuz. İçi ne kadar dolu olursa o kadar dayanıklı oluyor. Ne kadar hassas çalışırsanız sonuçta zamanın uzamasına karşın o kadar ayrıntılı oluyor.

Peki neyle yapıyor bunu?

Aslında kullanılabilecek pek çok materiyal var. Resimde plastiği görüyoruz. Ama bununla mı sınırlı? HAYIR!

Herhangi bir plastiğin çok daha dayanıklı olan halleri, altın, platinyum, seramik tozu, metal tozu, metal görünümlü-akrilik plastikler ve daha nicesi resimde gördüğümüz şekile getiriliyor ve bir nevi 2 boyutlu yazıcıların kartuş-toner işlemini görüyor.

 

 

 

Her şey iyi güzel de, ne yapılır bununla hâlâ onu anlamadık?
Sadece size özel olan objeler, sevdiğiniz dizi-film figürleri, kendi küçük heykelleriniz, vazolar, bardaklar, küllükler gibi Evde dekorasyon veya özel hediye olarak kullanabileceğiniz objeler.

Şahsen erkek arkadaşıma ikimiz içinde çok özel olan herhangi bir şeyi 3d printerla çıkartıp eşi benzeri olmayan bir hediye vermek benim çok hoşuma giderdi.

 

Başka?
Özellikle mimarlık bölümü öğrencilerinin aylarca çabalayarak hazırladığı projeleri bilgisayardan üç boyutlu halini tasarlayıp gerisini yazıcıya bırakmak olarak seçeceği çok daha kısa süren ve hata payı olmayan çalışmalar, maketler.

 

 

 

Bu kadar mı?
Değil tabii. Kendinizin, bir sevdiğinizin, sevdiğiniz bir animasyon-oyun-dizi-film karakterinin hatta bir ünlünün 3 boyutlu figürleri.

 

 

 

Ee?
Kuyumculuk alanında bu yöntem sayesinde eşsiz ve hatasız yüzükler, kolyeler, küpeler ve daha nicesi elde edilebilir.

 

 

Medikal alan
Özellikle geliştiği taktirde medikal alanda da pek çok yeniliğin öncüsü olacak bir yöntem bu. Pek çok implantın bu şekilde çıktısı alınıp kullanılabilir. Aynı şekilde kulak,burun ve benzeri organlar yapmakta mümkün.Tabi akılda şöyle bir soru işareti oluşması muhtemel. İyi güzel yapılsın da, dayanıklı olur mu?

Söylemesi bana hâlâ şaşırtıcı gelse de inanılmaz dayanıklı olacaklarını söylemek mümkün.

Kendin tasarla kendin giy!
Moda alanında da bununla ilgili galerileri takip ettiyseniz bu yöndeki gelişmelerden haberdarsınız demektir. Türkiye’de bir üniversite tarafından birkaç sene önce bu alanda yürütülmeye başlanmış bir proje var. Nitekim bütçe yetersizliği nedeniyle proje sonradan durdulmuş.

 

Parçalar, parçalar, parçalar..

Otomotiv alanında ve daha pek çok sektörde belli başlı parçaların üretilmesinde de kullanılabilecek bir teknoloji.

 

 

 

Ve hatta silahlar
Kulağa inanılmaz geliyor ama evet, 3 boyutlu yazıcılarla silah üretmek bile mümkün. Resimde dünyanın ilk 3d yazıcıyla üretilmiş silahını görüyoruz.

 

 

 

 

Çikolatalar,şekerler..
Bu kısım biraz saçma geliyor bana. Çikolatayı materyal olarak koyup farklı bir şekilde çikolata haline getirip yiyorsunuz. Eh, kısa süreli mutluluk vereceği kesin

 

 

 

Müzik aletleri
İnanılmaz derecede güzel bir gitar değil mi? Düşünün ki bir gitarınız var ve koca dünyada bir eşi daha yok. İmkansız değil!

 

 

 

 

Daha nicesi
Papyonlar, telefon kılıfları,sörf tahtaları daha aklıma gelmeyen o kadar çok şey var ki! Hepsini saymak sanırım mümkün olmayacak.

 

 

 

 

Tüm bunları okumak çok zor, video ile gel diyenler için:

 

Tamamı 3d yazıcılarla yapılan inanılmaz objeler

 

3d yazıcı nedir ve nasıl çalışır?

 

Burada da oldukça sevimli ve bir o kadar basitleştirilmiş haliyle 3d yazıcı prensibinden bahsediliyor.

Kaynak: onedio.com