Filament Zararlı mı?

Filamentin zararlı olup olmaması kullanılan filament türüne göre değişkenlik gösterir. Burada en çok tercih edilen üç filamenti göz önüne alırsak:

PLA flamenti,

Mısır nişastası ve şeker kamışından üretilen organik bir polimerdir. Tamamen doğal bir yapıya sahip olan bu filamentlerin insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

ABS flamenti, 

Petrol bazlı bir yapıya sahip olduğu için baskı esnasında ortama zararlı gaz salınımı yapabilir. Bu nedenle ABS filamentiyle çalışma yaparken dikkat etmek ve herhangi bir zehirli gaz salınımına karşı korunmak gerekir. Bu filamentle üretilen araç gereçler gıdalar ile bir arada bulundurulmamalıdır.

PETG flamenti, 

En çok su ve meşrubat şişeleri yapımında kullanılır. Gıda ambalajları ve kutuları için de kullanılırlar. Bu açıdan bakınca; insan sağlığı için PETG filamentlerinin zararlı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat PETG filamenti bazı maddelerle birleşerek değişik filamentlere dönüşebilir. Bu bağlamda gıdaya uygunluğunu ve üretilen malzemenin insan sağlığına karşı bir tehdit oluşturup oluşturmadığını öğrenmek amacıyla işin uzmanına danışmakta fayda vardır.

safkan kaos kinematik filamentti - zirvekoltuktemizleme.com

Filament Ne Kadar Dayanıklı?

Filamentlerin dayanıklılığı kullanılan filamentin türüne göre değişir. En çok kullanılan 3 filament türü olan PLA, ABS ve PETG filamentlerini karşılaştırırsak; 
PLA;
PLA flamentinde çok hafif bir esneklik bulunur, bu da oldukça kırılgan olduğunu gösterir. 
ABS;
ABS filamentİ, PLA filamentine kıyasla daha kalitelidir. Darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle arabalarda ve darbelere dirençli olması gereken parçaların yapımında kullanılır. 
PETG;
PETG filamenti bu üç filament arasında en dayanıklı olanıdır. Yüksek sertliğe sahiptir ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. ABS ve PLA filamentlerinden daha esnek ve daha hafiftir. Bunlar da PETG filamentini diğer filamentlerden daha dayanıklı kılan nedenlerin başında gelir.

Filament Hammaddesi Nedir?

Filament ile neler yapılabilir?

Günlük hayatta kullandığımız birçok eşya filamentler ile üretilir. Otomotiv sektöründen oyuncak sektörüne kadar birçok sektörde filamentler ile araç gereçler üretilmektedir. Mutfak gereçleri, ev eşyalarında kullanılan malzemeler, legolar, elektrik ekipmanları, mühendislik alanında kullanılan araçlar, hediyelik eşyalar, paketleme malzemeleri, streç filmler, plastik kaplar, plastik şişeler, objeler ve giyilebilir birçok eşya filamentler ile yapılır.

Alıntı: Porima®

Daha çok bilgi almak, malzeme çeşitlerimizi incelemek ve sipariş vermek için www.mikron3d.com adresimizi inceleyebilir, InstagramYoutube hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz!