Londra'daki Moorfields Göz Hastanesi'nde Dünya'da ilk kez bir hasta için  3D baskı protez göz üretildi.

İngiliz mühendis olan Steve Varze dünyada ilk kez 3D yazıcıdan üretilmiş, protez bir göz takan ilk kişi oldu. Sol gözüne takılan protez göz, ışığın basılan gözün tüm derinliğinden geçebilmesi sebebiyle geleneksel akrilik protez gözden daha gerçekçi duruyor.

Şu anda, geleneksel bir akrilik yapay göz takmak, protez takılmadan önce hastaların göz yuvalarını şekillendirmek için iki saatlik bir seans geçirmeleri gerektiği için yorucu ve uzun bir süreçtir. Toplamda, süreç yaklaşık altı hafta sürebilir. Moorfields'e göre, 3D baskı çok daha hızlı bir alternatif sunuyor ve üretim sürecini sadece iki ve üç haftaya kadar indiriyor. Göz çukurunu ölçmek isteyenler için ilk randevu da sadece yarım saat sürüyor.

Fraunhofer IGD, Ocupeye, Moorfields Biyomedikal Araştırma Merkezi, Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü ve Moorfields Eye 
Charity tarafından desteklenen projede Varze'nin göz yuvası tarandıktan ve veriler modellendikten sonra, özelleştirilmiş göz 
protezi, Alman 3D baskı şirketi FIT AG tarafından basıldı.

Varze’nin sözleriyle sona gelelim:

"Bu yeni göz harika görünüyor ve 3D dijital baskı teknolojisine dayalı olduğu için gitgide daha iyi olacak."

Daha çok bilgi almak, malzeme çeşitlerimizi incelemek ve sipariş vermek için www.mikron3d.com adresimizi inceleyebilir, InstagramYoutube hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz!