Firma, Dünya’nın en büyük 3D inşaat yazıcısının, altı katlı bir binanın tamamını basabileceğini söylüyor. Bu devasa yazıcıların şimdilik S-500 ve S-300 olmak üzere iki modeli duyuruldu.

Rus şirket AMT-SPETSAVIA eş zamanlı olarak S-500 ve S-300 model yazıcıları duyurdu. Fakat bu yazıcılar alışagelmişin biraz dışında… Mesela S-500, altı katlı bir binayı basabiliyor. 11.5m x 11.0m x 15.0m boyutlarında ve 80 metreye kadar genişletilebiliyor. S-300 modelininse, 120 metrekarelik bir arazi üzerine en fazla iki katlı bir bina inşa edebileceği söyleniyor. İki model arasında yükseklik açısından farklar mevcut. Kat başına 3 metre düşse, 80 metreye genişletilmiş bir S-500 ile 26 katlı bir binayı yazdırmak mümkün.

Şirket, makinelerinin sağlam bir arazide saatte 2.5 metreküp beton basabileceğini söylüyor. Genel müdür Alexander Maslev basın açıklamasında, “Biz hep çok katlı yapılar için bir çözüm istedik. Şimdi böyle bir çözümün var olduğuna inanıyoruz. Geliştirme sırasında, gelişmekte olan şirketlerin isteklerini de dikkate aldık. Aynı zamanda ürünlerimizin güvenilirliğinden, bakım ve yönetim kolaylığından da ödün vermedik. Yazıcı, çıkarılabilir olmayan bir yapıyı yazdırıyor. Bu yüzden hala çelik kirişlere ve hazır beton dökümlerine ihtiyaç duyuyoruz. Yani yazıcılarımız geleneksel inşa yöntemleriyle birlikte çalışıyor.” şeklinde konuştu.
3D baskı teknolojileri geliştikçe yapabileceklerimizin sınırı da genişliyor. Böyle yeniliklerle birlikte, pratik olarak tek katlı ofis kompleksleri ya da devasa yapılar üretmek mümkün.

Kaynak: kimokurkim.com