Herhangi bir tablonun basit bir kopyasını üretmek kolayken, orijinaline yakın bir kopya çıkarmak ise bir hayli zor. Modern 2D renkli yazıcılar baskı yaparken sadece 4 renk kullanabildikleri için bir tablonun aslına yakın kopyasını almak maalesef mümkün değil.

 

Fakat, Yapay Zekâ Laboratuvarı ve MIT Bilgisayar Bilimi'nin (CSAIL) daha kaliteli kopyalar alabilmek için bir çözümü var gibi duruyor. CSAIL ekibi yapay zekânın kontrol ettiği bir 3D yazıcı ile sanat eserlerini aslına uygun biçimde tekrar yaratabiliyor. Sistemin ismi ise RePaint. Bu sistem, kopyalanacak eser iyi durumda olmasa bile aslına yakın renk kalitesini sağlayabiliyor.

 

Modern Klasik Tablolar Saat ve Düşünce Poster Tablo

Sistem, 10 tane şeffaf rengin ince bir tabaka halinde ve yapay zekâ marifetiyle birbirleri üzerine yığılması ilkesiyle çalışıyor. Bu sayede istenilen renk değerleri elde ediliyor. RePaint aynı zamanda değişken ışık koşullarına göre hangi renkleri kullanmanın daha iyi olacağına karar verebiliyor. Sistem ayrıca yarı tonlama (halftoning-görüntünün noktalar aracılığıyla oluşturulması) tekniği kullanarak daha uygun renk başarımı elde edebiliyor.

RePaint şimdilik emekleme aşamasında olduğu için kusursuz olarak işleyemiyor. Sistem orijinal resimlerdeki yansımayı ve zemin dokusunu oluşturamadığı için parlak ve mat görünümlü kopyalar elde edemiyorsunuz. Louvre müzesinde görebileceğiniz boyutlarda kopyalar almak ise ne yazık ki mümkün değil. Şimdilik yalnızca kartpostal boyutunda kopyalar üretilebiliyor. Son olarak, sistem geliştirildikçe baskı boyutlarının da büyüyeceği ifade ediliyor.

Klasikler ve Başyapıtlar Kanvas Tablo Arşivi | Arty Tablo

Video İçin :

Daha çok bilgi almak, malzeme çeşitlerimizi incelemek ve sipariş vermek için www.mikron3d.com adresimizi inceleyebilir, InstagramYoutube hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz!